Prysznic z kafelkami może być miłym dodatkiem do każdej łazienki. Często zadawane pytania dotyczące układania prysznica to: „Czy powinienem uszczelniać kafelki?” Przede wszystkim należy wprowadzić rozróżnienie między płytkami a zaprawą.

Zaprawa jest mieszanką, którą wypełniają szczeliny między płytkami. Zaprawa musi być zapieczętowana. Uszczelnienie ułatwia czyszczenie, chroni przed pleśnią i pleśnią i zawsze wygląda na nowe. Ponieważ zaprawa musi stwardnieć przez około jeden dzień przed uszczelnieniem, większość instalatorów nie uszczelnia zaprawy – być może trzeba to zrobić samodzielnie. Zaprawę należy zasadniczo zamykać co kilka lat. Jeśli zaprawa nie zostanie szczelnie zamknięta, woda wycieknie zza płytek, co może prowadzić do problemów z pleśnią i może być konieczne ponowne zalanie całego prysznica.

Uszczelnianie płytki jest zwykle opcjonalne i zależy od rodzaju użytej płytki. Marmur, kamień naturalny, łupek, wapień, terakota i płytki matowe należy uszczelnić, aby chronić je przed wodą, pleśnią, pleśnią i plamami. Ponieważ kamień jest z natury porowaty, pochłania wypłukaną wodę i rozmnaża się w nim pleśń. Plami też dość łatwo. Płytki ceramiczne na ogół nie wymagają uszczelnienia. Zaletą płytek uszczelniających jest to, że wymagają mniej czyszczenia i nie pochłaniają wilgoci.

Uszczelnienie całego kafelka ma swoje wady. Na przykład niektóre rodzaje uszczelniacza mogą przyciemnić lub poplamić płytki, zmieniając ich naturalny kolor. Uszczelnienie całego prysznica, a nie tylko zaprawy, zajmuje dużo czasu. Płytki należy również zamykać co kilka lat, aby zachować jakość. Poprzednie pieczęcie musiały być nakładane co roku, ale teraz możesz znaleźć takie, które podobno trwają do piętnastu lat.

Zanim prysznic zostanie uszczelniony, musi być całkowicie suchy. Jeśli prysznic nie jest nowy, może to potrwać do pięciu dni, ponieważ wilgoć za płytkami musi całkowicie wyparować, zanim zostanie uwięziona. Jeśli chcesz uszczelnić nowy prysznic, upewnij się, że zrobiłeś to przed użyciem. lub musisz znaleźć inny sposób kąpieli podczas suszenia się prysznica. Kiedy uszczelniasz swój stary prysznic po raz pierwszy, być może będziesz musiał poczekać kilka tygodni, aż płytki całkowicie wyschną. W takim przypadku uszczelnienie całej podłogi może nie być najlepszym rozwiązaniem.